Únor 2021 – chronické bolesti bederní páteře, 30 let trvající hyperlordóza bederní páteře, totální endoprotéza kyčelního kloubu pro vrozenou vývojovou vadu, 2 vyhřezlé ploténky – „Vendy, prozatím se nikomu nepodařilo pomoct mi a ulevit od bolestí.“ „U mě se všeho zbavíš“ Zn. skepticizmus (s trenérem jsem cvičil 1,5 roku před Vendy).

Březen 2021 – tréningy 3x týdně, nevynechávám, protože se zbavuji bolestí, občas si během tréningu a zejm. strečingu i pobrečím. Ne bolestí, spíš úlevou. Dočkám se objetí a pochopení. Odchází stres a napětí, které se ukládalo do svalů dlouhá léta. Poprvé za život začínám cvičit i doma zcela dobrovolně.

Duben 2021 – slyšel jsem, že děláš i jídelníčky. „Jasně, změřím si tě, vyplníš dotazník a můžeš začít. Stravu obecně nemáš špatnou, ale žádný alkohol!“ Tak to teda ne. Bez alkoholu? To přece nejde. „Budeš-li dodržovat jídelníček, na alkohol si ani nevzpomeneš“.

Květen 2021 – nemám chuť na alkohol, upravil se spánek, na pravidelném měření tělesný tuk klesnul z 20% na 13% bez větší snahy a diet. V jídelníčku mám všechno, co jsem jedl předtím, jídlo jsem si ze začátku vážil na kuchyňské váze, teď to mám v oku. Zcela zmizela chuť na sladké. Vedlejším efektem jsou lehce vyběhlé břišáky a véčko.

Červenec 2021 – cestuji po 6 měsících za rodiči na SR, Vendy znají od vyprávění. „Aký si pekný, neverila by som, že ti ten chrbát napraví“.

Srpen 2021 – kouřím již 10 let, nyní Iqos, 20 cigaret za den, už kouřit nechci. Zkoušel jsem všechno – žvýkačky, náplast, antidepresiva, nejde to, nemám na to vůli. „Přijď na RUŠku, zbavím tě toho“. OK, tonoucí se stébla chytá. Od terapie jsem si nezapálil.

Prosinec 2021 – bolesti zad již nejsou denně, zjistil jsem, že jsou vázané na stres – Vendy mě naučila naslouchat svému tělu, nyní vím, co dělat. Bolestí se zbavím cvičením do hodiny, upravil se stereotyp chůze, záda a core jsou pevné, udrží všechno, co držet mají. Alkohol piji společensky maximálně 1 sklenku vína do měsíce. Nekouřím již 120 dní.

Vendy energy doporučuji každému, kdo se chce zbavit bolestí a neřestí. Každému, kde chce vypadat lépe (u mě to nebyl cíl, spíš velice příjemný vedlejší efekt) a cítit se vyrovnaně. Investice do sebe se vždy vrátí.

Miro, 33